Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

Dołącz do nas na Facebooku

Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+

Przekaż 1% na naszą organizację

English

1% KRS 0000262753

Jarmark Kreatywności 2017
a A

Już dziś zapraszam Was, Drodzy seniorzy, na przyszłoroczny piknik. Warszawski Tydzień Seniora zasługuje na taki finał! – zadeklarował Włodzimierz Paszyński, Wiceprezydent Warszawy.

W niedzielę 2 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” zorganizowało Jarmark Kreatywności w warszawskim Ogrodzie Saskim. Październikowa pogoda okazała się łaskawa: cały dzień świeciło słońce i było ciepło. Dopisali też goście. Szacujemy, że tego dnia odwiedziło nas ok. 3 i pół tysiąca uczestników! – mówią organizatorzy.

Na scenie zagościły m.in. pokaz tańca orientalnego grupy PRO Kobieta 50+ z Józefowa, mini-recital Wojciecha Dąbrowskiego, twórcy Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga i 90-lecie piosenki polskiej w wykonaniu Teresy Kramarskiej. Była też joga śmiechu, a na sam koniec na scenę wkroczyła DJ Wika i wszystkich porwała do międzypokoleniowej potańcówki.

Odwiedzający niedzielny piknik mieli okazję zapoznać się z szeroką ofertą organizacji i instytucji pro-seniorskich działających w obszarze edukacji, aktywizacji ruchowej i promocji zdrowia, wspierających osamotnione osoby starsze i promujących wolontariat 50+.

Niesamowite! Przy naszym stanowisku było tylu seniorów! Każdy z nich ciekawy tego, co nasze miasto ma do zaoferowania i – niektórzy – zaskoczeni, że aż tak wiele! – mówi p. Maryla, uczestniczka wydarzenia.

Wolontariusze ”mbU” wręczali też seniorom kwiaty wraz z życzeniami. W tym miejscu warto dodać, że idea obdarowywania tego dnia seniorów kwiatami jest pielęgnowana też w innych miastach i krajach, w których działają „mali bracia Ubogich”. 1 października byliśmy też na ulicach naszego miasta oraz Poznania i Lublina - dodaje J. Mielczarek.

Na niedzielnym pikniku nie zabrakło też lubianych przez seniorów komputerów - eksperci Punktów Cyfrowych z Urzędu Miasta udzielali fachowych porad z obsługi komputera i internetu.

Na uczestników czekały zniżkowe bilety do Teatru Dramatycznego i Kinoteki.

Swoją ofertę zaprezentowali przedstawiciele warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a ochocki UTW „Omega” zaprosił do „Klubu Cogito”, czyli kącika gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku.


Na Pikniku głos zabrał Wiceprezydent Warszawy, p. Włodzimierz Paszyński. W imieniu swoim oraz Prezydent Stolicy złożył seniorom życzenia oraz zapowiedział kontynuację Warszawskiego Tygodnia Seniora w przyszłym roku.

Było też miejsce na profilaktykę zdrowia. Z „Ciśnieniem na Życie” dzięki prostej aplikacji uczestnicy imprezy mierzyli wiek serca, a w namiocie haloterapii mogli poczuć się niczym
w grocie solnej.

"Energią świadomego ruchu” zarażała Fundacja Dantian oferując w trakcie całej imprezy możliwość wspólnych ćwiczeń energetycznych i chińskiego Qigong’u, a instruktorzy ESPAR 50+ zaprosili do Turnieju rekreacyjnego z nagrodami.

Na finał odbyło się losowanie głównej atrakcji - weekendowego pobytu dla dwojga w Zakopanem – mówi organizator imprezy.
Podczas pięciu godzin pikniku odwiedziło nas ponad trzy i pół tysiąca osób - mówi J. Mielczarek. – widzimy, że z roku na rok odwiedza nas coraz więcej seniorów i nie tylko. Cieszy nas to ogromnie i liczymy na co najmniej powtórkę w przyszłym roku. – dodaje.

„To był piknik pełen przyjemności!” – podsumowali seniorzy opuszczający w niedzielę po południu Ogród Saski.

PATRONAT HONOROWY:
• RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH    • MINISTER RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
• PREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY    

PARTNERZY
• MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA    • MEFLIFE    • FOTOBUDKA WARSZAWA    
• KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki    • MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
• WOSEBA. kawka z mleczkiem

PATRONI MEDIALNI
• SPOKOSENIOR.PL    • PORTAL SUPERSTARSI        • SENIOR LO50+
• GŁOS SENIORA    • KOBIETA50PLUS        • GAZETA SENIOR
• RDC            • TVP WARSZAWA        • HAPPYSENIOR.PL
• WARSZAWSKA KULTURALNA                • CAFESENIOR.PL

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku w 3 miastach: Warszawie, Poznaniu i Lublinie. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działa w ramach sieci stowarzyszenia «petits frères des Pauvres», które powstało w 1946 roku we Francji i istnieje w 8 krajach na terenie Europy i Ameryki.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pomaga samotnym, starszym osobom.
„mali bracia Ubogich” to dziesiątki wolontariuszy, którym bliskie sercu jest przeciwdziałanie marginalizacji starszych osób i łamanie stereotypów dotyczących starości.
W 2016 roku otaczamy bezpośrednim wsparciem ponad 300 potrzebujących seniorów w Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

Sprawiamy, że życie seniorów staje się lepsze. Integrujemy pokolenia.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” jest m.in. parterem ogólnopolskiej płaszczyzny „FORUM 50+. Seniorzy XXI wieku” a w latach 2007-2012 roku przewodniczyło pracom Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych
i Kombatantów w Warszawie.

W 2008 roku Stowarzyszenie brało czynny udział w pracach przy tworzeniu Strategii Społecznej Warszawy, a w 2009 liderowało pracom nad  Programem „Warszawa przyjazna seniorom.”

Na przestrzeni kilku lat przedstawiciele Stowarzyszenia brali udział w wielu konsultacjach dokumentów społecznych różnego szczebla. Przedstawiciel „mbU” zasiada m.in. w Zespole Ekspertów ds. Osób Starszych przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich oraz grupie ds. seniorów w zespole zadaniowym powołanym przez Wojewodę Mazowieckiego.

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” to przyjaciele osób starszych.

Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.